Değerli Meslektaşlarım,

Academy of Lymphatic Studies (ACOLS) KBF Lenfödem Sertifikasyon programları sonrasında katılımcılarımızdan aldığımız geri bildirimler sonucunda farklı formatta ACOLS Lenfödem Sertifikasyon Programları düzenlenmesine karar verilmiştir. Bu amaçla, bugüne kadar düzenlediğimiz 9 gün (135 saat) kesintisiz programlarımızın yanı sıra 3 gün+3 gün+3 gün (135 saat) şeklinde bölünmüş ACOLS Lenfödem sertifikasyon programları düzenlenecektir. Bölünmüş program özellikle iş yerlerinden izin almada sorun yaşayan meslektaşlarımız için planlanmıştır. Her iki ACOLS programımızın içerik ve sertifikasyon özellikleri birebir aynıdır.

Kasım 2019’da düzenlenecek olan 13. ACOLS Lenfödem Sertifikasyon programımız hakkında detaylı bilgiye http://acolsturkiye.com/anasayfa/guncel-egitim-duyurulari adresinden ulaşabilirsiniz.


Saygılarımla
Nilüfer Kablan
ACADEMY OF LYMPHATIC STUDIES

ACOLS, Amerika dışında sertifikasyon kurslarının organize edilmesine ve uluslararası eğitmen (instructor)  yetiştirilmesine olanak sağlayan ilk anlaşmayı 2015 yılında Nillüfer Kablan ile imzalamıştır. Bu anlaşmaya göre ACOLS bünyesindeki bütün kurslar Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’da ACOLS eğitim standartlarına birebir uygun olarak Nilüfer Kablan tarafından düzenlenecektir.

ACOLS bünyesinde organize edilen Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi (KBF) programına ilişkin genel bilgiler aşağıda sunulmuştur;

Lenfödem

Lenfödem yüzeysel doku boşluklarında proteinden zengin sıvının birikmesiyle karakterize olan ve Dünya’da yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği taktirde, uzun süreli sonuçları oldukça olumsuzdur.

Sekonder lenfödem genellikle cerrahi, travma, enfeksiyon, radyoterapi uygulamaları gibi nedenlerle lenf sisteminin hasar görmesi sonucu açığa çıkar.  Meme kanseri tedavisine bağlı olarak mastektomi sonrası üst extremitede lenfödem görülmesi oldukça yaygın bir durumdur.

Lenfödemin diğer bir nedeni ise lenfatik sistemin gelişiminde görülen bozukluklardır. (Malformation) Bu tip lenfödem primer lenfödem olarak isimlendirilir ve ödemin açığa çıkışı yaşamın herhangi bir evresinde gerçekleşebilir.

KBF  Sertifikasyon Programı ile;

Fizyoterapistlerimiz, KBF’nin 4 komponentini ve vücudun değişik bölümlerinde (kol, bacak, gövde, baş-boyun, genital bölge), değişik faktörlere (cerrahi, travma sonrası, lipödem, kronik venöz yetmezlik vb) bağlı olarak gelişen lenfödemi nasıl tedavi edebileceklerini öğreneceklerdir. Eğitim sonunda ödem ile lenfödem arasındaki farkı ayırt edebilecekler, KBF’nin medikal endikasyon ve kontraendikasyonlarını öğrenecekler, daha önemlisi bireye özgü KBF programını düzenleyebilecek ve uygulayabilecek bilgi ve deneyime sahip olacaklardır.

Ev Programı (Home Study) Eğitim Konuları;

Modül 1: Lenf sistem anatomi ve fizyolojisi

Modül 2: Mikrosirkülasyon ve lenf sistemi fizyolojisi

Modül 3: Lenfödem

Modül 4: Lenfödemde görülen komplikasyonlar

Modül 5: Kronik venöz yetmezlik ve lipödem

Modül 6: Değişik faktörlere bağlı gelişen lenfödem ve ödem

Modül 7: Kompleks boşaltıcı fizyoterapinin komponentleri ve fazları

Sınıf Temelli Eğitim Konuları;

-Lenf sistemi anatomi, fizyoloji ve patofizyolojisi

-Temel ve ileri düzey MLD ve KBF teknikleri

-Primer ve sekonder lenfödem ve tedavisi

-Pediatrik lenfödem, genital lenfödem, baş-boyun bölgesi lenfödemi ve tedavisi

-Alt ve üst extremite bandaj teknikleri

-Lenfödemli hastalar için boşaltıcı egzersiz programları

-Ödem ölçüm teknikleri (Volümetrik ölçüm-Çevre ölçümü)

-Bası giysisi ölçüm teknikleri (sertifika verilecektir)

-Lenfödem hastaları için evde bakım ve tedavi yöntemleri

-Lenfödem hastalarında cilt ve tırnak bakımı

-MLD ve KBF’nin endikasyon ve kontraendikasyonları

ACOLS geliştirdiği Ev Programı destekli sınıf temelli eğitimle size dinamik bir KBF Sertifikasyon Programı sunmaktadır.

Eğitim Formatı: Hızlandırılmıs Karma Online Program (Accelerated Hybrid Online Program) Nedir?

Öğrencilerin yoğun talepleri karşısında, ACOLS klasik iki haftalık KBF sertifikasyon program formatını değiştirmiş ve Hızlandırılmış Karma Online Programa (Accelerated Hybrid Online Program)  geçiş yapmıştır. Bu programla, KBF sertifikasyon egitimi Uzaktan Eğitim Programı  ve sınıf temelli eğitimin karma kullanılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

ACOLS KBF Sertifikasyon Programı 45 saatlik Uzaktan Eğitim Programı ve 90 saatlik sınıf temelli eğitimle, KBF Sertifikasyon Programı için uluslararası standart olan 135 saatlik eğitimi karşılamaktadır. Sınıf temelli eğitim 5 iş günü ve 2 haftasonu olmak üzere toplam 9 gün  sürmektedir.

KBF Sertifikasyon Programının Süresi

Program cumartesi günü başlayıp takip eden pazar günü sona erecektir (5 iş günü, 2 haftasonu). Sınıf temelli eğitim ders saatleri 8:00-19:00 arasıdır. Programın son günü pratik sınavlar yapılacaktır. Sınavın bitişi katılımcıların sayısına göre değişeceğinden, bir aksaklık yaşanmaması için dönüş biletlerinizi akşam saatlerine almanız önerilir.

ACOLS KBF Sertifikasyon Programına Kimler Katılabilir;

ACOLS KBF Sertifikasyon Programına Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans diplomasına sahip Fizyoterapistler katılabilir.

KBF Sertifikasyon Programı Ücreti Neleri İçermektedir;

 • Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi Sertifikasyon Programı (Uzaktan eğitim programı ve sınıf temelli eğitim)
 • Geliştirilmiş ‘Kurs El kitabı’
 • Geliştirilmiş ‘Hasta El Kitabı’
 • Pratik çalışmalarda alt ve üst extremite için kullanılacak bandaj setleri
 • Bası Giysisi Planlama ve Ölçü Alma Sertifikası
 • ACOLS çantası
 • ACOLS kalemleri
 • ACOLS bloknot
 • Sınırsız kahve araları
 • Açık büfe öğle yemeği

Sınıf Temelli Eğitime Neler Getirmeli;

Tüm malzemeler size sınıf temelli eğitimin ilk günü size ACOLS çantası içinde verilecektir.

Ne Giyilmeli?

Sınıf temelli eğitim yoğunlukla pratik çalışmaları içerdiği için bol ve rahat kıyafetler giyilmesi önerilir.

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

 1. Katılımcılar Uzaktan Eğitim Programına en geç sınıf temelli eğitimden 2 hafta önce kayıt olabilirler. Bu süre Uzaktan Eğitim Programını tamamlamak için yeterli bir süredir fakat konunun yeni olması ve günlük yaşam yoğunluğu gözönüne alındığında Uzaktan Eğitim Programına mümkün olan en erken dönemde kayıt olması önerilir. Uzaktan Eğitim Programı kesin kayıtlanmanın ardından, kurs tarihinden 1 ay önce katılımcıların online erişimine açılacaktır.
 2. Kesin kayıdı takiben Uzaktan Eğitim Programına erişim şifreniz mail adresinize gönderilecek ve bunu takiben kurs el kitabı adresinize postalanacaktır.
 3. Uzaktan Eğitim Programı 7 eğitim modülünü içermektedir. Modül başlıkları yukarıda bilginize sunulmuştur. Her modülün sonunda yapılacak sınavdan 90 ve üstü puan alındığında bir sonraki eğitim modülü erişiminize açılacaktır. Modül konularını tekrarlı okuyabilir ve modül sonu sınavlara istediğiniz puanı alana kadar snırsız sayıda girebilirsiniz. Uzaktan Eğitim Programı modülleri programın başlangıcından 2 gün önce bitirilmeli ve tüm sınavlar verilmiş olmalıdır.
 4. Kesin kayıt için katılımcının başvuru formunu doldurması ve fizyoterapist olduğunu gösteren lisans diplomasının fotokopsini bize ulaştırması gerekmektedir. Belgelerin tümü ACOLS arşivine alınacağı için bu belegelerin bize ulaştırılması kesin kayıt için şarttır.
 5. Sınıf temelli eğitimde katılımcı 3 sınava girecektir. Yazılı sınav, manuel lenf drenajı el tekniği sınavı ve bandaj uygulama tekniği sınavı. 135 saatlik eğitimi tamamlayan ve sınavlardan başarılı olan fizyoterapistlerimiz Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi Sertifikasyonu almaya hak kazanacaklardır.